Нове надходження газових колонок Sabio на склад

Як працює газовий котел опалення: одноконтурний та двоконтурний?

Що таке опалювальний котел? Говорячи простими словами, газовий котел - це пристрій, який у результаті згоряння газу забезпечує нагрівання води в опалювальних радіаторах та для сантехнічних потреб.

Як працює газовий котел

Незважаючи на те, що газових котлів існує незліченна кількість, з різною конструкцією та функціоналом, але принцип роботи у всіх котлів той самий. У кожному котлі є 2 основних вузли, це газовий пальник та теплообмінник.

Газ, через газову автоматику надходить спочатку на пальник, де підпалюється електричною іскрою, далі полум'я від пальника гріє безпосередньо теплообмінник, по якому протікає вода із системи опалення або ГВП (гарячого водопостачання). Саме ці елементи часто й визначають, до якого типу належить газовий котел.

Якщо пальник, як правило, виконаний з нержавіючої сталі, то матеріал теплообмінника в залежності від типу котла може бути різним. Теплообмінник може бути мідний, може бути з нержавіючої сталі або просто з вуглецевої сталі, як, наприклад, у всіх котлів вітчизняного виробництва.

За принципом димовидалення, розрізняють димарі і турбовані .

У димохідних повітря для горіння надходить на пальник з приміщення, в якому цей котел встановлений, а продукти згоряння відлітають під природною тягою у вертикальний димар.

Турбовані котли мають закриту камеру згоряння, а основну функцію подачі повітря та відведення продуктів згоряння виконує спеціальний вентилятор – турбіна. Турбіна засмоктує повітря для горіння з вулиці та одночасно примусово викидає на вулицю чадний газ.

Декілька принципових схем газових котлів

  • Так влаштований типовий димохідний котел настінного виконання.
    пристрій димохідного котла
  • Так виглядає турбований котел
    пристрій турбованого котла
  • А так виглядає типовий котел Українського виробництва . влаштування українського котла

Як працюють одноконтурний та двоконтурний газові котли

Одноконтурні в основному призначені тільки для нагрівання води в системі опалення, їх встановлюють у тому випадку, коли гаряча вода просто не потрібна або є інше джерело нагріву ГВП, такий, як електричний бойлер або газова колонка. У багатьох випадках для отримання гарячої води до одноконтурного котла підключають бойлер непрямого нагріву.

Двоконтурні котли забезпечують нагрівання води в системі опалення і в системі ГВП. Конструкція двоконтурних котлів трохи складніша порівняно з одноконтурними, це обумовлено наявністю додаткових вузлів та механізмів, які відповідають за безперебійну та комфортну подачу гарячої води на споживача.

Двоконтурні котли також поділяються на кілька типів залежно від принципу приготування гарячої води:

    • з бітермічним теплообмінником

На цьому малюнку добре представлено як влаштований бітермічний теплообмінник. По внутрішній трубці протікає проточна вода для системи ГВП, а зовнішньої для системи опалення.

    • з роздільними теплообмінниками

У котлах із роздільними теплообмінниками є основний та вторинний (пластинчастий). Основний, як правило, виготовлений з міді, а вторинний з нержавіючої сталі.

  • із вбудованим бойлером

Казани даного типу мають у своїй конструкції бойлер непрямого нагріву на 45-60 л, в якому завжди підтримується встановлене значення температури.

Дуже цікава особливість всіх 2-х контурних котлів полягає в тому, що всі вони працюють за пріоритетом на гарячу воду, тобто якщо хтось відкрив кран гарячої води, то казан автоматично перестає гріти воду в радіатора, а працює тільки на ГВП і доки є запит на гарячу воду.

Є ще один окремий тип двоконтурних котлів – це котли українського виробництва, у них другий контур виконаний у вигляді мідного змійовика, який обмотаний навколо основного теплообмінника. Важливо знати, що такий спосіб приготування ГВП не має автоматичного регулювання і гарячу воду отримати з нього можна лише в опалювальний період. Цю особливість завжди потрібно враховувати, якщо Ви збираєтеся купити 2-х контурний котел саме вітчизняного виробництва.