0 ₴
Зробити замовленняЯк вибрати насос?
Поверхневі насоси
I Види поверхневих насосів
Всі поверхневі насоси або як їх ще називають – відцентрові, за своєю конструкцією та за способом всмоктування води можна умовно розділити на 3 групи:
- Вихрові:
Застосовуються переважно збільшення тиску водопровідної мережі, подачі води з ємностей, і навіть для поливу невеликих ділянок.
Глибина всмоктування води таких насосів до 7 метрів.
Типова конструкція вихрового насоса:
- КОРПУС НАСОСУ
- КРИШКА ДВИГУНА
- РОБОЧЕ КОЛЕСО
- ВЕДУЧИЙ ВАЛ
- МЕХАНІЧНЕ УЩІЛЕННЯ
- ПІДШИПНИКИ
- КОНДЕНСАТОР
- ЕЛЕКТРОДВИГУН
Основна відмінність такого насоса від інших, відцентрових - це принцип всмоктування води за рахунок вихору, створеного обертанням робочого колеса, яке має спеціальну конструкцію з безліччю зубів.
Приклади моделей: Sprut, Насоси + QB 60 , 70
- Відцентрові, що нормально всмоктують:
Області застосування таких насосів настільки широкі, а різновид моделей настільки величезний, що їх можна підібрати практично для будь-яких цілей. Але все-таки є сфери, де вони особливо знайшли собі застосування, а саме полив, підвищення тиску, подача води з ємностей, свердловин і колодязів.
Такі насоси можуть всмоктувати воду з глибини до 7 метрів.
Принцип роботи їх ґрунтується на перекачуванні води за рахунок відцентрової сили, що виникає при обертанні робочого колеса з лопатями складної форми.
Приклади моделей:
Насоси + обладнання CPm158 , 2DK20, CPh.., 2CPm.. та ін.
Sprut HPF, MRS та ін.
- Самовсмоктувальні насоси:
Дані насоси відрізняються від відцентрових і вихрових, тим, що повз робоче колесо в корпус насосної частини вбудований спеціальний елемент - ежектор з трубкою Вентурі, який дозволяє збільшити силу всмоктування до 9 м і уможливлює перекачування води з вмістом повітря.
За рахунок збільшено можливості всмоктування води – ці насоси знайшли широке застосування в побутових умовах (дачі, приватний сектор) де джерелом води часто є колодязь або свердловина. Ідеально підходять для забезпечення автоматичного водопостачання у вигляді насосної станції з гідроакумулюючим баком або контролером тиску.
Глибина всмоктування таких насосів до 9 метрів.
Приклади моделей:
Насоси + JSWm , JET, JSS, Garden. Sprut JSP, JA та багато інших.
II Алгоритми підбору поверхневих насосів.
Для того щоб правильно та раціонально підбирати насоси для будь-яких цілей, потрібно навчиться визначати три головні параметри:
- джерело та глибину до дзеркала води;
- необхідний натиск;
- необхідну продуктивність.
На цій ілюстрації показано типову схему забезпечення водопостачання будинку + полив. Автоматична насосна станція (1) виконана на базі поверхневого насоса, а вода хитається зі свердловини (з колодязя аналогічно).
Параметр Х – це висота до дзеркала води, Y – довжина горизонтального ділянки, яким потрібно протягнути воду до насоса. При цьому є пряма залежність Y від
- - що більше глибина до дзеркала води, то менше насос може протягнути воду горизонталлю. Насправді ця залежність виглядає приблизно так : 1метрX = 5метров
- (Для впевненості можна вважати 4 метри Y). Ця залежність наведена в таблиці (гарантована робота насоса)
Приклад 1 :
Криниця Глибина до дзеркала води - Х = 2 метри
Відстань до насосної станції Y = 10 метрів
Якщо врахувати, що глибина всмоктування в середньому становить близько 8 метрів ( за умови наявності на кінці труби зворотного клапана, що всмоктує, (4)), то розрахунок такий: 8 метрів – 2 метри = 6 метрів х 4 = 24 метри При глибині води 2 метри у нас залишається можливим встановити насос на відстані 24 метри від колодязя
Приклад 2:
Свердловина
Глибина до дзеркала води - X = 6 метрів Відстань до насосної станції - Y = 20 метрів
Розрахунок: 8м-6м = 2м х 4 = 8 метрів - максимальна відстань установки станції від свердловини в даному випадку.
Найпопулярнішим рішенням у такій ситуації є встановлення станції у спеціальний, утеплений приямок біля самої свердловини або використання свердловинних насосів.
Якщо джерелом води виступає ємність, водопровід або інший варіант при якому не втрачається потужність насоса на всмоктування, параметр Х можна прирівняти до нуля і керуватися тільки горизонтальною ділянкою, але в такому випадку потрібно враховувати перепади висоти по всій довжині.
Після того, як дізналися джерело води та його розташування, наступний етап – визначення найголовніших характеристик насоса – напору та продуктивності. Тут уже постає питання, куди подавати воду і в якій кількості?
Водопостачання будинку
Якщо насос потрібен для водопостачання будинку, потрібно визначити кількість точок водорозбору в будинку і скільки з них може працювати одночасно. Також необхідно дізнатися відстань від насоса до будинку та максимальну висоту, на яку подаватиметься вода (поверховість)
Розглянемо варіант завдання із використанням насоса Sprut серії JSP:
Мета: водопостачання будинку Колодязь: глибина до води - 3 метри Відстань до будинку - 15 метрів У будинку 4 точки водорозбору Поверховість - 2 поверхи.
Рішення:
Глибина до дзеркала води і відстань до насоса дозволяє використовувати поверхневий насос (8-3=5х4=20м), а оскільки мета тільки забезпечити будинок водою, то найкращий варіант використовувати самовсмоктуючий насос.
У будинку 4 точки водорозбору, витрата кожної з них можна вважати 10 л/хв разом, щоб перекрити піковий аналіз води нам потрібен насос подає близько 40 л/год. Найзручніший тиск води для будинку прийнято вважати близько 3 атм. Втрата натиску на підйом води по вертикалі становитиме близько 4 метрів (підйом на другий поверх). Виходячи з проведення нескладних розрахунків ми визначили, що нам потрібен самовсмоктувальний насос, з напором близько 3 атм (30 м) і продуктивністю близько 40 л/год. Далі дивимося на таблицю показників і вибираємо по точці максимального ККД найкращий варіант. За нашими потребами відмінно справлятиметься насос – Sprut JSP 355A, у якого робоча точка з максимальним ККД (виділена помаранчевим кольором у таблиці) 36 м (3,6 атм) та 40 л/хв.
Полив
При підборі поливного насоса дуже важливо визначити, що це буде за полив? Чи буде система з поливалок чи просто зі шланги?
Для поливу найважливішим параметром є продуктивність, тому всі насоси для цих цілей мають низький напір і високу об'ємну подачу, як правило - це відцентрові насоси, що нормально всмоктують.
Розглянемо приклад:
Джерело: криниця глибиною до води – 2 метри Полив: ділянка з встановленими по периметру поливалками – 7 шт.
Якщо клієнт не може назвати характеристики поливалок, то за умовчанням прирівнюватимемо витрату однієї = 10 л/хв.
В даному випадку просто ідеально підійде насос Насоси + обладнання CPm158,
у якого робоча точка з максимальним ККД Н=20 м і Q=70 л/хв, саме те, що нам необхідно.
Свердловинні насоси
Свердловинні насоси застосовуються в тих випадках, коли глибина до дзеркала води перевищує 8 метрів або встановлення поверхневого насоса просто не є доцільним.
Дані насоси за своєю конструкцією та принципом роботи поділяються на:
- Вихрові
Принцип роботи ґрунтується на перекачуванні води за рахунок утворення вихору. Робоче колесо має таку ж конструкцію, з безліччю зубів, як поверхневі насоси.
Приклад таких насосів:
Sprut 3SKm100, 4SKm100
Вихрові насоси відносяться до дешевих, але ККД таких насосів найнижчий з усіх типів.
- Відцентрові
Найпопулярніший тип свердловинних насосів.
Вода перекачується за рахунок відцентрової сили, що виникає при обертанні валу, на який насаджені робочі колеса.
Приклади:
Sprut 100 QJD
Насоси + 75SWS, 100SWS, KGB та багато інших.
Відцентрові насоси мають оптимальне співвідношення за характеристиками (H і Q), а також найбільшу лінійку моделей, що дозволяє підібрати їх для будь-якого об'єкта.
- Шнекові
У цих насосах рух води відбувається при обертанні шнека (принцип м'ясорубки).
Приклади:
Sprut 3S QGD , 4S QGD, QGD і т.д.
Мають високий напор і низьку продуктивність. Відмінно підходять для встановлення на глибокі свердловини.
- Колодязні
Колодязні насоси працюють за принципом відцентрових, але в іншому конструктивному виконанні. Вони мають поплавець, який включає чи вимикає насос залежно від рівня води у колодязі. Їх можна встановлювати в колодязь без додаткового обладнання, достатньо приєднати гнучкий шланг і користуватися.
Приклади:
Sprut SCM 3, 6
Насоси + DSP 800 3H та DSP 1000 4H.
Алгоритми підбору свердловинних насосів
Для правильного підбору свердловинного насоса потрібно також визначити три параметри:
Джерело води:
- свердловина (діаметр свердловини, глибина свердловини і глибина до дзеркала води?)
- колодязь (глибина колодязя і глибина до дзеркала води?)
- ємність (обсяг ємності?)
- Необхідний напір:
- відстань до джерела водорозбору;
- перепади за висотою;
- можливі втрати на трубопроводі та на з'єднаннях.
- Необхідна продуктивність:
- кількість точок водорозбору у будинку чи поливу.
Схема водопостачання від свердловинного насоса має практично той самий вигляд і ту саму комплектацію, що і від поверхневої насосної станції, стій лише різницею, що насос знаходиться під водою в свердловині.
Приклади завдань
Завдання: водопостачання будинку Джерело води: свердловина, діаметр 110 мм, глибина до дзеркала Н1 = 30 м.
Будинок: 2 поверхи, 5 точок водорозбору, відстань до будинку S = 50м.
Рішення :
У цьому завдання є свердловина з діаметром 110 мм, це означає, що ми можемо розглядати насос як у 3” діаметром, і на 4”.
Глибина до дзеркала води 30 м, отже, втрата тиску тільки на підйом води зі свердловини складе близько 3 атм (30 м), відстань до будинку не велика - 50 м, втрату тиску на даній відстані приймемо близько 0,5 атм (спрощений спосіб розрахунку - 10 м (1 атм) напору = 100 м по горизонталі) + підйом води на другий поверх - приклади втрати 0,5 атм. Крім того нам потрібно забезпечити тиск води в будинку, як мінімум 3 атм, разом:
3атм (підйом зі свердловини) + 0,5 атм (горизонтальна ділянка) +0,5 (підйом на другий поверх) + 3 атм (в будинок) = 7 атм або 70 м має бути робоча точка біля необхідного насоса.
Тепер визначимо потрібну продуктивність:
Усього в будинку буде 5 точок водорозбору, якщо врахувати максимальну витрату на годину пік, то вона становитиме близько 50 л/хв (10 л/хв середня витрата одного крана).
Таким чином, ми визначили, що нам потрібен насос із робочою точкою Н=70 м та Q=50л/хв. Дивимося каталог і підбираємо оптимальний, як за характеристиками, так і за ціною варіант.
Виходить відцентровий насос 4” Sprut 100QJD214-1.1, у якого робоча точка H=69 м Q=50 л/м.
Дренажні насоси
Дані насоси бувають двох типів:
Дренажні – призначені для відкачування стічних вод, ям, колодязів, осушення підвалів без вмісту великих твердих частинок.
Насоси + обладнання серії DSP та Garden
- Дренажно-фекальні – застосовуються для викачування вигрібних ям, канав, басейнів, де необхідна велика продуктивність і є великі зважені частки.
Насоси + WQD, VS
Sprut V180,250,750,1100,1300,1500,1800
Sprut CUT та ін.
Принцип роботи
Дренажний або дренажно-фекальний насос повинен бути занурений у воду, щоб уникнути перегріву двигуна під час роботи. Поплавковий вимикач виконує функцію включення насоса під час заповнення ями та вимкнення при відкачуванні до рівня нижче насоса. Насос може постійно перебувати у вигрібній ямі, при цьому поплавець сам включатиме і вимикатиме насос при необхідності.
Підбір насосів
Як правило дренажні та дрен.-фек. насоси мають низький натиск і більшу продуктивність, ці параметри потрібно враховувати при виборі виходячи із заданих умов.
Оскільки з вигрібної ями, басейну, котловану та ін. воду потрібно відкачувати на деяку відстань, то натиск тут відіграє визначальну роль у виборі моделі.
Завдання: забезпечити водовідведення будинку Будинок: вигрібна яма V=10 м3, глибина – 3м. Стічна канава на відстані 70 м від будинку.
Рішення:
В даному випадку обсяг ями, як для дренажного насоса, не настільки великий, але відстань до водостічної канави цілих 70 м розрахуємо втрату напору. насос втрачає 3 метри напору при підйомі води з ями та близько 7 метрів на
подолання горизонтального ділянки до канави (приблизний розрахунок 1 метр напору по вертикалі = 10 метрів по горизонталі), разом нам потрібний насос з напором >10 м.
З каталогів підбираємо насос Насоси + DSP 12-9/1.3, який при натиску Н=10 м має продуктивність Q=9 м3/год (викачає нашу яму приблизно за годину)
Якщо потрібно відкачування стічних вод або каналізаційних відходів з великим вмістом волокнистих домішок (серветки, папір, ганчірки), то в даному випадку найкраще встановити насос з різальним механізмом. У торгової марки Sprut є для цього кілька самих ходових моделей:
Sprut V1300D , Sprut V1500C,1800C, а також серія для підлоги та промислових цілей Sprut CUT.
Ще одним важливим параметром дренажного насоса є мінімальний рівень осушення, його можна знайти в паспорті або каталогу по насосах. Він пропонує зрозуміти, який насос необхідно використовувати, наприклад, для максимального осушення затопленого підвалу або викачування води з басейну.
Насос під будь - яку потребу можна вибрати тут .